» » Turizm okuyupta ne olacam? (18+)

Turizm okuyupta ne olacam? (18+)

Yazar: Admin
16 Ocak 2018, Salı
382
0
Turizm okuyupta ne olacam? (18+)
Lise okuyan çoğu öğrenci üniversite okuma hayalinde. Bende onlardan biriydim. Tabii ki benim için hiç fark etmiyordu ne okuyacağım ve ya ne olacağım. Belki sizde aynı şeyleri düşünüyorsunuzdur. Şimdide fark etmiyor benim için ne olacağım ve ya gelecekte ne kazanacağım. Şimdiden çalışmaya başladım zaten. Yaptığım iş ise garsonluk. Tabii edebiyyat, hukuk ve ya mühendislik okuyanlar için bu düşünceler geçerli olmaya bilir. Niyemi? Çünki ben turizm okuyucam.

Bir arkadaşım var. Aynı benle birlikte turizm okumaya geldi ama ilk senesinden bu bölümü okumaktan vazgeçti. Sebep ise çok aydın. "Zaten bitirip garson olacam amk, hiç okumama gerek yok" -diyerek. Tabii bu değişilmez bir gerçektir. Okusanda garson olacaksın okumasanda garson ola bilirsin. Ama değişen bir gerçek var! Oda okuyup garson olduktan sonra garsonluktan bir üst seviyye atlaya bilirsin. Belkide garson patronu bile ola bilirsin. Çünki okumak sana çok şey katar. Bir yönetici olmayı bile öğreniyorsun.

Turizm okuyup Nüsret ola bilirsin!

Mesala siz çok iyi resim yapa bilirsiniz ama bir ressam olamazsınız veya çok iyi şarkı söylersiniz ama bir şarkıcı olamazsınız. Turizm okumakta aynı bir şeydir. Yani siz garson ola bilirsiniz ama bir turizmci olamazsınız. Çünki sizin eğitim almanız lazım. Bu işi öğrenmeniz lazım. Turizm artık o kadar büyük bir yere geldiki lisans, yüksek lisans ve ya doktora ola biliyorsunuz bu bölümde. Artık bu bölümde ve ya bu sanatta öğreneceğiniz çok şey var. O kadarda küçümseliticek bir şey değil ve küçültülmezde.

Siz hukuk okuyup iyi bir avukat olamadığınız kadar turizm okuyup iyi bir garson, şef veya bu sektörde yönetici olamazsınız. Yani o kadar önemli.

Turizm okumakla ilgili yazılarım devam edecek bu sadece bir ön söz.

reklamlar indiriliyor...

Tüm hakları saklıdır.
Merakediyorum.Net © 2018