» » Sinop'ta okumak için nedenler ve başıma gelenler

Sinop'ta okumak için nedenler ve başıma gelenler

Yazar: Admin
12 Şubat 2018, Pazartesi
374
0
Sinop'ta okumak için nedenler ve başıma gelenler

Sinop Üniversitesi'ni kazandınız ve buraya okumaya geleceksiniz. Ama Sinop hakkında, bu şehirle ilgili hiç bir şey bilmiyorsunuz. Ben size anlatayım.

Sinop Türkiyede doğallığını koruyan tek şehir sayıla bilir. Güzel Karadenizi ve muhteşem yeşillikleri ile göz okşar Sinop. Halada bu doğallığını korumakta devam ediyor. Tabii ben Sinopun güzel yanlarını konuşmak istemiyorum. Çunki bu güzellikleri mahv eden, gözümüzden çeken bazı şeyler, bazı detaylar var. Nedir peki bu detaylar? Bir öğrenci için Sinopta yaşamak nasıl zor ola bilir? Gerçi bir öğrenci için yaşana bilecek. Okunula bilecek en idol bir şehir Sinop. Malesef öyle ama kalmaya yerin olmasa, her şey çok pahalı olsa burada öğrenci gibi yaşayamasın. Tabii baba parası yemiyorsan, ailen zengin değilse. Neden Sinop Türkiyenin en pahalı şehri sayılıyor? Bunların çok fazla sebebi var. Ekonomik durumumuz zaten iyi değil. Dolar fırlayıp gidiyor. Evet Sinop Türkiyenin en pahalı şehri. Bide işin komik yanı kendi kapasitesine göre öğrenci burda çok fazla. Gelirlerin %80-i öğrencilerden geliyor diye biliriz. İşletme ve dükkan sahipleri adeta öğrencileri soymakta. Her gün her şeyin fiyatı artıyor. Büyük şehirlerde dönerin fiyatı 2 - 5 TL arası olduğu halde burada döneri 6 TL-den aşağı fiyata yiyemezsin. Oda en kötüsü. Neyse...

Gelelim öğrencilerin kalacağı yerlere. KYK, yurt, pansiyon, apart ve s. var burda ama çok az. Yeni KYK binaları yapılıyor ama yinede kalacak yer az var burada. Bide erkeksen hiç yer bulamıyorsun. Çünki hepsi kızlara özel yurtlar. Diyelim evde kalmak istiyorsun. Yani kirada. Aldın başına belayı. Bulursun ev tabii. Yok değil. Zar-zor buldun diyelim. Kaç lira peki evin kirası? Aylık olarak tabi. 1000 lira. Evet doğru 1000 lira. Küçücük şehir Sinopta ev kirası 1000 lira. İşin espirisi ne biliyormusunuz? Bide bu ev 1+1! Çıldırıyor insan. En az 500 - 600 TL-ye evde bulursun ama köyde kalacaksın. Sinopta öğrenciler düşman olmuş ev sahiplerine. Çoğu kiracılar ilk senesinden sonra öğrenciye ev bile vermiyor.

Köyde ucuz ev bulursun demişken. Üniversitemiz kendiside köyde zaten. Öyle şehrin merkezinde falan hayal etmeyin. Giderken karşınıza inek, tavuk, dana falan çıkar yani. Yollarda tam köy yolu. 2 senedir burdayım yolun tamir edildiğini görmedim. Yine asfalt olsada iyi. Oda değil. Bildiğin çamur ve toprak üzerinde dolmuşla üniversiteye gidiyoruz. Dolmuşta giderken öyle bir zıplıyor ki ayağa kalkamıyorsun durduğunda.

Dolmuş fiyatları ne peki? Dedim ya burası en pahalı şehir. Bide onu söyleyim burda otobüs falanda yok. Sadece dolmuş var. Evet bura geldiğimden dolmuş fiyatları tam 3 kez değişti. Önce 1.75 ödüyorduk. Sonra bu 2 lira oldu, sonrasında da 2.25. Bide bu öğrenciye özel fiyat utanmasalar 3 lira falan alacaklar. Normal kişiler zaten batmış. 4 kişi kalıyoruz evde. Atışıpta taksiyle gitmemiz daha ekonomik.

Ben hatırlıyorum YouTube'da aradığımda tanıtım videosunda yemekhanede öğrencinin önüne servis tabağı, ara sıcaklar servis ediliyordu. Geldiğimde oturdum direk masaya bekledim-bekledim bakan olmadı. Sonra öğrendimki öyle benim bildiğim gibi değilmiş. Hapishanelerde olduğu gibi alıyorsun eline bitane "servis tabağı" kaşıkla döküyorlar önüne yemekleri. Yemeklerden konuşmak istemiyorum çok fazla çünki midem kalkıyor.

Yani demek istediğim odurki öğle sizin bildiğiniz harikulade üniversitelerden değil bu üniversite. Bildiğiniz okul, eğitim alanı, eğitim merkezi, eğitimhane ve s. her ne derseniz. Ders içerikleri çok iyi bence. Çok iyi, zamanın en uygun hocalarıylada karşılaşırsınız burda. Onlardan birşeyler öğrene bilirsiniz. Tabii buna can atarsanız. Bunlarla ilgili bir sonraki makalelerimde bilgiler vere bilirim.

Üniversite ile ilgili soruları olanlar üniversiteye ulaşa bilirler ve ya Milli Eğitim Bakanlığına, ama üniversiteyi okumak ve bu şehirde nasıl yaşanılır ile ilgili sorularınız varsa İnstagram hesabımdan bana ulaşa bilirsiniz: @elvintaliibzade

reklamlar indiriliyor...

Tüm hakları saklıdır.
Merakediyorum.Net © 2018